Maszyny pakujące wykorzystywane w przemyśle spożywczym — rodzaje i zastosowanie

Producenci artykułów spożywczych, poza dbaniem o najwyższe standardy wytwarzania, zobligowani są do odpowiedniego przechowywania oraz pakowania swoich produktów.

Optymalnie dobrane opakowania produktów spożywczych, nie tylko należycie zabezpieczają artykuły przed czynnikami zewnętrznymi, ale też, poprzez właściwie dobraną dekorację potrafią przykuć uwagę klienta.
Do pakowania takich artykułów służą maszyny pakujące wykorzystywane w przemyśle spożywczym takie jak flowpacki, formierki, zawijarki, kartoniarki czy też bardziej rozbudowane automatyczne linie pakujące wyposażone w systemy automatycznego podawania produktów oraz roboty pakujące.

Maszyny pakujące - Formierki

Urządzenia zwane formierkami, pozwalają w krótkim czasie złożyć i skleić opakowanie kartonowe. Proces składania kartonu na formierce polega na transporcie ręcznym lub mechanicznym, np. przy pomocy przyssawek, kartonu na stół, który odpowiednio zagina karton w wyznaczonych miejscach i nadaje mu pożądany kształt. Brzegi kartonu są sklejone klejem. Dzięki zastosowaniu formierek zyskamy:

 • Krótki czas złożenia kartonu,
 • Powtarzalny kształt,
 • Obniżenie kosztów produkcji.

Maszyny pakujące - Zawijarki

Zawijarki to specjalistyczne maszyny pakujące wykorzystywane głównie w cukiernictwie. Służą do zawijania cukierków, pralin, czekoladek czy też jadalnych figurek w specjalnie do tego przeznaczone – cienką folię lub papierki. Maszyny charakteryzują się dużą szybkością pracy, potrafią zawijać nawet 1000 sztuk w ciągu minuty. Dla porównania wykwalifikowany pracownik, w ciągu godziny, jest w stanie zawinąć w papierki od 80 do 240 cukierków, w zależności od ich kształtu i wielkości. Pozostałe zalety używania zawijarek to:

 • Wysoka wydajność pakowania
 • Obniżenie kosztów produkcji,
 • Identyczny wygląd każdego produktu,
 • Możliwość wykorzystania w linii produkcyjnej.

Maszyny pakujące - Kartoniarki

Są to wysoko wydajne maszyny pakujące wykorzystywane w przemyśle spożywczym, choć nie tylko. Najprościej mówiąc, są to linie pakujące jednostkowe produkty, już zapakowane, np. w folię, w opakowanie zbiorcze kartonowe. Przykładem takich maszyn mogą być urządzenia z serii TLP czy też WA. Zaprojektowana indywidualnie kartoniarka wyposażona jest w system układający produkty w stosy lub pakiety które w następnej kolejności są wkładane do kartonu lub tym kartonem owijane. Nowoczesne kartoniarki potrafią pracować z wydajnością od kilkunastu do kilkudziesięciu cykli na minutę. Kartoniarki pozwalają na zautomatyzowanie procesu pakowania i znaczne jego skrócenie. Zalet używania kartoniarek jest bardzo dużo, poniżej kilka z nich:

 • Maksymalnie skrócony czas pakowania,
 • Zredukowanie do minimum liczby osób zaangażowanych w proces pakowania,
 • Optymalnie wykorzystana przestrzeń produkcyjna,
 • Możliwość adaptacji urządzenia do różnych kształtów produktów,
 • Możliwość wykorzystania szerokiego wachlarza dostępnych kształtów i rodzajów kartonu,
 • Możliwość pakowania grup produktów, stosów, zestawów i pakietów.

Roboty pakujące

To wysoko zaawansowane technicznie urządzenia wykorzystywane przy budowie w pełni automatycznych linii pakujących. Są to maszyny, które zapewniają automatyczne przejęcie produktów z linii produkcyjnej, oraz ich ułożenie na podajniku maszyny pakującej. Przykładem takiego robota jest FAST PICKER, który za pomocą działających wielo-osiowo ramion zbiera napływające produkty, po czym przekazuje w odpowiedniej konfiguracji do zapakowania w folię lub karton. W większości urządzenia są spersonalizowane pod konkretny typ produkcji i artykułu. Roboty umożliwiają pakowanie produktów o różnych właściwościach i strukturze, z bardzo wysoką wydajnością w opakowania o powtarzalnym wyglądzie i jakości.
Poza instalacją urządzeń pakujących w zakładach produkcyjnych bardzo ważną kwestią jest odpowiedni system buforowania, tzn. zapewnienie ciągłości pracy linii pakującej. W razie potrzeby zatrzymanie linii, przechowanie produktów w określonym czasie, a następnie wznowienie procesu pakowania.